J.K. Rowling była nauczycielką języka angielskiego, kiedy pod koniec lat dziewięćdziesiątych zaczęła wymyślać magiczny świat, by zabawić swoje dzieci. Harry Potter z czasem nabierał coraz więcej kształtu, a świat wokół niego rozrastał się do takich rozmiarów, że musiał się to skończyć napisaniem książki. “Harry Potter i Kamień Filozoficzny” został odrzucony przez kilkanaście wydawnictw, ponieważ wydawał się zbyt dziwny i infantylny. To, które dało autorce szansę, zapewniło sobie i autorce rekordowe dochody i miejsce w historii.

Kim jest Harry Potter?

Harry Potter jest sierotą wychowywaną przez znienawidzonego wujka Vernona i ciotkę Petunię w zwyczajnym angielskim miasteczku. Choć zawsze wydawało mu się, że wokół niego dzieją się dziwaczne rzeczy, nie miał bladego pojęcia o tym, że jest czarodziejem. Dowiaduje się o tym w dniu jedenastych urodzin, a już wkrótce ma rozpocząć naukę w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Chłopiec trafia do szkoły, która okazuje się magicznym zamkiem pełnym zakamarków, duchów, postaci przemieszczających się między starymi obrazami i nauczycielami, którzy mają nauczyć go podstaw magii. To właśnie tam poznaje Rona i Hermionę, swoich najlepszych przyjaciół, a także odkrywa tajemnice dotyczące jego przeszłości. Okazuje się, że jego rodzice zostali zabici przez czarnoksiężnika, Lorda Voldemorta, a on sam przeżył zaklęcie uśmiercające jako niemowlę. W związku z tym w świecie czarodziejów cieszy się wielką popularnością, ale też znajduje się w nieustannym niebezpieczeństwie.

Lata spędzone w Hogwarcie

Na rynku ukazało się siedem głównych części Harry’ego Pottera, a każdy z nich odpowiada jednemu rokowi szkolnemu w fantastycznej szkole. Każdy z nich zwieńczony jest również niezwykle ryzykowną walką ze złem, a wszystko wskazuje na to, że Harry ponownie będzie musiał stanąć oko w oko z zabójcą swoich rodziców i ocalić świat czarodziejów. Zachwycające dialogi, nietuzinkowi bohaterowi i angielskie poczucie humoru to tylko część zalet całej serii, która jest jedną z najpopularniejszych w historii.

Daniel